Maccabi SA News

EMG 2019 – #TeamMaccabiSA DAILY RESULTS

8 August 2019
#TeamMaccabiSA took part in the European Maccabi Games in Budapest from 30 July - 6 Aug 2019, with 82 athletes competing across five sports – futsal, half marathon, swimming, table tennis and tennis.

Mazeltov to all of our 82 athletes on giving their best and doing SA proud. South Africa came 6th on the medals table, out of 42 countries, after USA, Hungary, Germany and Great Britain, who had teams of over 200 athletes. Well done to Lithuania in 5th place, who only had 40 athletes.

MEDAL COUNT #TEAMMACCABISA:

TOTAL MEDALS: 68

  • Gold: 17 (swimming 15, half marathon 1, tennis 1)
  • Silver: 24 (swimming 18, tennis 5, futsal 1)
  • Bronze: 27 (swimming 18, tennis 7, futsal 1, half marathon 1)

________________________________________________________________________________

TUESDAY 6 AUG, DAY 8

FUTSAL

  • U16 lost to Great Britain 5-3 on penalties, win silver
  • U18 beat Italy 5-2, win bronze
  • Open tbc
  • Masters lost to Hungary 3-2

SWIMMING

See swim report

TENNIS

  • Junior Girls Singles: Mikayla Plitt beat Amy Bloch 4-2 4-0, wins bronze (backdraw)
  • Junior Boys Singles (semi backdraw): Josh Brooksbank-Bentel lost 4-1 4-2
  • Junior Girls Doubles: Amy Bloch/Hannah Levy won 6-1 3-6 10-3, win bronze (backdraw)
  • Open Mens Singles (backdraw): Aaron Marks lost 4-1 4-2
  • Open Mens Singles (backdraw): Dane Mechali lost 4-5 5-3 5-10
  • Open Mens Doubles: Josh Luck/Aaron Marks won 7-5 6-1, win gold
  • Ladies Masters 55+ Singles (backdraw): Anthula Markovitz wins bronze
  • Masters Mixed Doubles: Brad Bloch/Anna Lia Yearson (Argentina) lost 7-6 1-6 10-5, win silver

MIXED DOUBLES

  • Hannah Levy/Dani Rubenstein lost 10-5 5-10 10-5
  • Gia Fine/Aaron Marks lost 6-10 10-6 7-10
  • Aimee Caplan/Chad Brouze lost 15-17 7-10
  • Mikayla Plitt/Jason Mechali beat Sascha Hetz/Josh Luck 10-5 8-10 16-14
  • Amy Bloch/ Josh Brooksbank-Bentel tbc

________________________________________________________________________________

MONDAY 5 AUG, DAY 7

FUTSAL

  • U16 beat Spain 4-1, into final
  • U18 beat Spain, 3-0, into bronze playoff
  • Opens lost to Hungary 4-1

SWIMMING

See swim report

TENNIS

SINGLES (backdraws)

Junior Girls (backdraws):

  • Amy Bloch (SA) beat Sascha Hetz (SA) 4-2 4-0
  • Aimee Caplan lost 4-3 3-5 7-10
  • Hannah Levy won 4-1 4-1
  • Mikayla Plitt won 4-0 4-1
  • Semi: Amy Bloch won 4-2 4-1, into backdraw final
  • Semi: Mikayla Plitt beat Hannah Levy 4-2 2-4 10-5, into backdraw final

Junior Boys (backdraws):

  • Josh Brooksbank-Bentel won 4-1 4-0
  • Dani Rubenstein lost 4-0 4-2
  • QF: Josh Brooksbank-Bentel won 4-0 4-2, into semi final

Open Men (backdraws):

  • Aaron Marks won 4-0 4-1 and
  • QF: Aaron Marks won 4-0 4-0, into semi final
  • Dane Mechali won 4-0 4-1
  • QF: Dane Mechali won 4-0 4-1, into semi final

Masters (backdraws):

  • Semi: Eli Wiener (SA) beat Louis Zive (SA) in backdraw 4-0  1-4 10-6, into final
  • Final: Eli Wiener won final 4-1 5-3, wins bronze
  • Anthula Markovitz won 4-2 4-1, goes into bronze playoff

SINGLES (Open Final):

  • Josh Luck lost 6-2 6-2 in final vs Great Britain, wins silver.

SINGLES (Masters Final):

  • Rob Sulcas lost 6-2 6-2 in the final vs Argentina, wins silver.

DOUBLES:

  • Open: Josh Luck/Aaron Marks won semi final 6-3 6-0, into final
  • Masters 35+ Semi: Elian Wiener/Louis Zive lost 6-3 6-1, win bronze
  • Masters 45+: Rob Sulcas/Brad Bloch win bronze (no playoff match)
  • Masters 55+ Final: Lynn Gottschalk/Anthula Markovitz lost final 6-2 6-1 vs Spain/USA, win silver.

MIXED DOUBLES (Masters)

  • Brad Bloch/Anna Lia Yearson (Argentina) won semi final 6-0 6-2, into final

________________________________________________________________________________

SUNDAY 4 AUG, DAY 6

FUTSAL

  • U16 lost to Hungary 5-4
  • U18 drew with Great Britain
  • Masters beat Germany 9-4

SWIMMING

See swim report

TABLE TENNIS

  • Simon Dimant won Masters Singles Consolation match
  • Singles: SA-Serbia-USA team finished 6th
  • SA lost doubles in 2nd round

TENNIS

JUNIOR SINGLES (backdraws):

  • Aimee Caplan won 4-0 4-1
  • Amy Bloch won 4-1 4-1
  • Chad Brouze lost 4-0 4-1
  • Dani Rubenstein won 4-0 4-2
  • Sascha Hetz won 4-1 4-1
  • Hannah Levy – Bye
  • Josh Brooksbank-Bentel – Bye
  • Mikayla Plitt – Walkover

JUNIOR DOUBLES (2nd round):

  • Aimee Caplan/Gia Fine lost 6-0 6-0
  • Sascha Hetz/ Mikayla Plitt lost 6-4 7-5
  • Josh Bentel/ Dani Rubenstein lost 4-6 6-0 6-10

OPEN SINGLES (semi final):

  • Josh Luck won 6-1 6-1 against USA and is into the final

OPEN SINGLES (backdraws):

  • Aaron Marks won 4-0 4-1
  • Dane Mechali won 4-2 0-4 10-8
  • Jason Mechali lost in two sets, final score tbc

OPEN DOUBLES (QF):

  • In an all Saffa quarter final, Josh Luck/Aaron Marks beat brothers Dane and Jason Mechali 6-4 6-3
  • Chad Brouze/ Tal Paran (Hungary) lost 6-0 6-2

MASTERS SINGLES (semi/final):

  • Rob Sulcas won 6-2 6-3 and is into the final
  • Lynn Gottschalk lost 6-2 6-2 in the final and wins silver

MASTERS SINGLES (backdraws):

  • Louis Zive won 0-4 4-1 10-5
  • Eli Wiener played two games winning both: 4-2 4-0 and 4-2 5-3

MASTERS DOUBLES (semis):

  • Lynn Gottschalk/Anthula Markovitz won 7-5 6-1 and are into the final
  • Rob Sulcas/Brad Bloch lost the semis 6-4 4-6 4-10

MASTERS DOUBLES (backdraw):

  • Eli Weiner/Louis Zive lost 6-3 6-1

MASTERS MIXED DOUBLES:

  • Brad Bloch/Anna Lia Yearson (Argentina) won 6-0 6-0 and go into the semis.

________________________________________________________________________________

SATURDAY 3 AUG, DAY 5

HALF MARATHON (in conjunction with Budapest Night Run)

  • Gold medal(overall race winner) – Adam Lipschitz 1:07:48
  • Greg Cohen (6th EMG, 16th Night Race) – 1:43:23

FRIDAY 2 AUG, DAY 4

FUTSAL

  • Opens lost to France 3-1
  • Masters lost to France 4-2

TABLE TENNIS

Simon Dimant (Masters)

  • SA v Hungary lost 3-0
  • SA v Denmark won 3-0
  • SA v Slovakia lost 3-0

TENNIS

  • QF Masters Singles – Rob Sulcas won 6-2 7-6 (7-3 tie break) to progress to semi’s
  • Semi-final Masters Singles: – Lynn Gottschalk won 6-3 6-1 to progress to final
  • Masters Doubles – Brad Bloch/Rob Sulcas won 6-0 6-3 to progress to semi’s

________________________________________________________________________________

THURS 1 AUG, DAY 3

FUTSAL

  • U16 lost to Great Britain 6-5
  • U18 lost to Hungary 3-1
  • Opens drew with Mexico 2-2

The Open and Masters teams are both in action on Friday against France.

TENNIS

SINGLES:

  • QF Jnr Girls – Gia Fine lost 6-0 6-0
  • QF Jnr Girls – Amy Bloch lost 6-0 6-2
  • QF Jnr Girls – Hannah Levy lost 6-0 6-3
  • QF Open – Josh Luck (Open No 1 seed) beat the 2nd seed 6-3 6-3
  • QF Masters – Rob Sulcas (45-55 yrs) won 6-0 6-0

DOUBLES:

Juniors:

  • Aimee Caplan/Gia Fine won 6-3 6-2
  • Sascha Hetz/Mikayla Plitt won 6-1 6-3
  • Amy Bloch/Hannah Levy lost 6-1 6-1 vs British top seeds
  • Josh Brooksbank-Bentel/Dani Rubenstein won 6-0 6-4

Open:

  • Josh Luck/Aaron Marks won 6-1 6-1
  • Dane Mechali/Jason Mechali 6-1 6-1
  • Chad Brouze/Tal Paran (Hungary) won 6-1 4-6 10-8

Masters:

  • Brad Bloch/Rob Sulcas won 6-2 6-1
  • Elian Wiener/Louis Zive won 6-3 6-1
  • Lynn Gottschalk/Anthula Markovitz won 6-3 7-5

________________________________________________________________________________

WED 31 JULY, DAY 2

FUTSAL

  • U16 beat Turkey 7-4
  • Opens beat Belgium 9-0
  • Masters lost to Italy 4-1

TENNIS

Junior Girls:

  • Amy Bloch won 6-0 6-0
  • Aimee Caplan lost 6-2 6-4
  • Gia Fine won 6-4 5-7 10-8
  • Sascha Hetz lost 6-2 6-0
  • Mikayla Plitt lost 6-3 6-4

Junior Boys:

  • Dani Rubenstein lost 6-2 6-0

Open Men:

  • Josh Luck (No 1 Open seed) won 6-0 6-1

Masters:

  • Lynn Gottschalk: walkover
  • Anthula Markovitz lost 6-2 6-0
  • Eli Wiener lost 6-0 6-4
  • Louis Zive lost 6-4 6-0
  • Rob Sulcas: walkover

________________________________________________________________________________

TUES 30 JULY, DAY 1

FUTSAL

  • U16 beat Scotland 8-4
  • U18 lost to Italy 6-3
  • Open drew with Spain 4-4

TENNIS

Junior Girls:

  • Sascha Hetz won 6-0 6-0
  • Mikayla Plitt won 6-0 6-0
  • Aimee Caplan won 6-0 6-1
  • Gia Fine won 6-4 4-6 10-6

Junior Boys:

  • Josh Brooksbank-Bentel lost 7-6 6-4
  • Chad Brouze lost 6-0 6-0
  • Dani Rubenstein won 6-1 6-1

Open Men:

  • Dane Mechali lost 7-5 6-2
  • Aaron Marks lost 6-4 7-5
  • Jason Mechali lost 6-4 6-1

#YallaMaccSA

 

Back to News